Kierowca z doświadczeniem poszukiwany

Ten rok na pewno będzie przełomowy pod jednym względem. Praktycznie każda branża, która potrzebuje kierowców rozkłada ręce, pomimo, że mowa o zapisie w ustawie zmienia standardowe wymogi w tym zawodzie, oczywiście wciąż musimy posiadać odpowiednie uprawnienia.

Szukający oferty pracy dla kierowcy toruń nie powinni narzekać, to już nie pracownik szuka pracy, lecz praca szuka człowieka. Skoncentrujmy się na przykładzie spółki pks w toruniu, grupa łącząca ze sobą wiele podmiotów od lat zmaga się z problemem pracowniczym. Zaplecze autobusowe musi być przecież modernizowane. Do składu zestawów autobusów wchodzą nowe pojazdy, są wygodniejsze i większe, przy czym brakuje nowych pracowników Stąd próba poszukiwania kierowców z uprawnieniami na terenie niemalże całego kraju, bo w regionie spółka nie odnotowała zbyt wielkich sukcesów.

Emigracja wśród kierowców ?

Jest nawet nieco złośliwe powiedzenie, że wszyscy powyjeżdżali za granicę. W tym przypadku słowo „powyjeżdżali” jest bardzo mocnym ciosem dla dyrekcji, to jak zgryźliwy żart i nie na miejscu. Jest w tym sporo prawdy, bo ci z doświadczeniem pracują za granicą, ci którzy te doświadczenie mogliby nabyć w kraju, niekoniecznie palą się do pracy za te niecałe kilka tysięcy złotych. Wolą inne prace powiązane z zawodem niż, praca kierowcy i ogromna odpowiedzialność przy przewożeniu ludzi. Wychodząc oczekiwaniom i potrzebom, firmy przewozowe oferują nawet szkolenia i uzyskanie uprawnień do kierowania określonymi typami pojazdów, wszystko po to, aby zainwestować w człowieka, w przyszłego pracownika.

Czy to jest dobra droga, czas pokaże. Na dzień dzisiejszy najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie obcokrajowców na przykład z Białorusi, Ukrainy lub z Litwy, jednak osoby bez pobytu i stałego meldunku nie mają dużych szans, nie wspomnę o wymogu językowym, znajomości choć podstawowej języka polskiego. Koniec końców, poszukiwani są też kierowcy, którzy odeszli do innych mniejszych firm, dla nich oferuje się podwójne stawki by skusić do powrotu pod stare dobre skrzydła pks. Do tego rożnego rodzaju dodatki, w połączeniu z pensją zaczynają się robić niezłymi kwotami comiesięcznymi. Pozostaje jeszcze problem wieku, ci najbardziej oddani, nazwijmy ich weteranami, nie są młodsi a ich wiek powoli zbliża się do emerytalnego, z żalem przesuwają myśli na koniec głowy, by nie widzieć samych siebie jako emerytowanych kierowców, którzy zapamiętają do końca życia swój ostatni kurs.

bus-887362__340